Samodzielnie czy w grupie? Jak najlepiej trenować

Samodzielnie, a może w grupie czy z trenerem? Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj sportu jest najlepszy. W końcu wiele zależy w tym względzie od naszych predyspozycji. Niektórzy za najlepszą aktywność fizyczną uważają gry zespołowe, za to inni cenią na przykład samotną wspinaczkę. Jednak warto się czasem przemóc i spróbować czegoś innego, ponieważ ma to swoje zalety.

W przypadku ćwiczenia samodzielnie można skoncentrować się na danym zadaniu. To jest dobre zwłaszcza w przypadku ćwiczeń rozciągających, czasem przydaje się też w trakcie biegania, gdy chcemy przemyśleć w spokoju jakiś problem. Aktywność fizyczna rozładowuje napięcie, pomaga się odstresować, często właśnie w ten sposób możemy znaleźć rozwiązanie gnębiących nas spraw. Czasem warto się wyciszyć i pobiegać w lesie, by odnaleźć spokój. Ponadto jeśli wykonujemy ćwiczenie pierwszy raz, często nie chcemy, by ktoś nas widział. Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest doskonały i warto próbować mimo wszystko.

Nie zawsze samotne ćwiczenia dają taką frajdę, jak aktywność w grupie. W przypadku takich zajęć, jak zumba czy bieganie, obecność innych osób jest jak najbardziej pożądana. Oprócz spalania kalorii można wtedy przestać myśleć o problemach, patrząc na inne ćwiczące osoby. Podczas biegania z inną osobą, możliwa jest rywalizacja, co jest korzystne w momencie, gdy obie osoby mają ten sam poziom kondycji i chcą ją poprawić. Jednocześnie wśród bliskich znajomych nie ma powodu, by wstydzić się na przykład swojej niedoskonałości.

Ćwiczenie z kimś ma jeszcze jeden wymiar. W czasie wykonywania danej serii na siłowni warto skorzystać z pomocy trenera. Często samodzielnie nie jesteśmy w stanie wychwycić błędów, ani ćwiczyć w efektywny sposób. Tymczasem idąc na siłownię, zwykle oczekujemy nie tylko spalania kalorii, ale również kształtowania mięśni i poprawy wyglądu. Nie trzeba chodzić tam często, jeśli na przykład ćwiczymy w domu, jednak od czasu do czasu warto skorzystać z opinii profesjonalisty, nawet gdy aktywność fizyczna to dla nas jedynie środek do poprawy samopoczucia.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *