Samodzielnie czy w grupie? Jak najlepiej trenować

Samodzielnie, a może w grupie czy z trenerem? Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj sportu jest najlepszy. W końcu wiele zależy w tym względzie od naszych predyspozycji. Niektórzy za najlepszą aktywność fizyczną uważają gry zespołowe, za to inni cenią na przykład samotną wspinaczkę. Jednak warto się czasem przemóc i spróbować czegoś innego, ponieważ ma to swoje zalety.

W przypadku ćwiczenia samodzielnie można skoncentrować się na danym zadaniu. To jest dobre zwłaszcza w przypadku ćwiczeń rozciągających, czasem przydaje się też w trakcie biegania, gdy chcemy przemyśleć w spokoju jakiś problem. Aktywność fizyczna rozładowuje napięcie, pomaga się odstresować, często właśnie w ten sposób możemy znaleźć rozwiązanie gnębiących nas spraw. Czasem warto się wyciszyć i pobiegać w lesie, by odnaleźć spokój. Ponadto jeśli wykonujemy ćwiczenie pierwszy raz, często nie chcemy, by ktoś nas widział. Warto jednak pamiętać, że nikt nie jest doskonały i warto próbować mimo wszystko.

Nie zawsze samotne ćwiczenia dają taką frajdę, jak aktywność w grupie. W przypadku takich zajęć, jak zumba czy bieganie, obecność innych osób jest jak najbardziej pożądana. Oprócz spalania kalorii można wtedy przestać myśleć o problemach, patrząc na inne ćwiczące osoby. Podczas biegania z inną osobą, możliwa jest rywalizacja, co jest korzystne w momencie, gdy obie osoby mają ten sam poziom kondycji i chcą ją poprawić. Jednocześnie wśród bliskich znajomych nie ma powodu, by wstydzić się na przykład swojej niedoskonałości.

Ćwiczenie z kimś ma jeszcze jeden wymiar. W czasie wykonywania danej serii na siłowni warto skorzystać z pomocy trenera. Często samodzielnie nie jesteśmy w stanie wychwycić błędów, ani ćwiczyć w efektywny sposób. Tymczasem idąc na siłownię, zwykle oczekujemy nie tylko spalania kalorii, ale również kształtowania mięśni i poprawy wyglądu. Nie trzeba chodzić tam często, jeśli na przykład ćwiczymy w domu, jednak od czasu do czasu warto skorzystać z opinii profesjonalisty, nawet gdy aktywność fizyczna to dla nas jedynie środek do poprawy samopoczucia.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *