Jazda na rowerze – o czym należy pamiętać

Jazda na rowerze to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza wtedy, kiedy w okolicy jest wiele miejsc, po których można podróżować bezpiecznie. W miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, dlatego ta forma aktywności – zwłaszcza latem – jest coraz bardziej lubiana przez wiele osób.

Jeżdżenie na rowerze wymaga dobrego sprzętu. Na krótkie przejażdżki po mieście można korzystać z wypożyczalni, jednak na dłuższą metę o wiele bezpieczniej jest posiadać własny i na pewno niezawodny sprzęt. W przypadku dłuższych wypraw, jest to po prostu konieczność. Zimą rower będzie używany rzadko lub wcale, warto wtedy powiesić go na ścianie – unikniemy uszkodzenia opon, ponadto zajmuje wtedy mniej miejsca i nie zagradza niczego. Wiosną należy przeprowadzić niezbędną konserwację i możemy już spokojnie wybrać się na krótką wyprawę. Dłuższe odcinki należy sobie darować aż do odzyskania kondycji – w innym przypadku grożą nam nie tylko zakwasy. Przy dużym wysiłku możemy nie utrzymać równowagi, a to może być powodem wypadku. Lepiej więc powoli odzyskiwać formę i to najlepiej w czasie dobrej pogody.

Do jeżdżenia na rowerze potrzebnych jest więcej akcesoriów, niż w przypadku takich aktywności, jak zumba czy bieganie. Niezbędny jest na przykład kask, a do jazdy w bardziej niesprzyjającym terenie, także choćby podstawowe ochraniacze. Jednak przyjemność z takiego podróżowania jest nie do przecenienia – pokonać możemy znacznie większe odległości i oprócz poprawy kondycji możemy lepiej poznać okolicę. Przejażdżki ze znajomymi to również bardzo dobry środek na poprawę humoru, dlatego warto w ten sposób aktywnie spędzić weekend.

Jeśli wybieramy się w dalszą drogę, przydatnymi akcesoriami są na przykład sakwy. Schowamy tam niezbędne rzeczy, takie jak napój czy jedzenie. Trzeba pamiętać, że to dodatkowe obciążenie, a więc lepsze spalanie kalorii. Aby sprawdzić, jak poprawia się nasza kondycja, warto też zainwestować w licznik kilometrów i sprawdzać go po każdej wyprawie. Szybko wtedy zauważymy, że sport to nie tylko zdrowie, ale i przyjemność.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *