Jaki strój do biegania jest najlepszy?

Jogging to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych – aby biegać, nie trzeba posiadać żadnych szczególnych umiejętności, a przedmioty, potrzebne do uprawiania tego sportu, są ogólnodostępne i kosztują stosunkowo niewiele.

Aby trening biegowy był łatwiejszy i przyjemniejszy, a przy tym w pełni bezpieczny dla naszego organizmu, trzeba zainwestować w odpowiedni strój do biegania.

Najważniejsze są buty do biegania

W związku z tym, że podczas biegu, to nogi wykonują największą pracę, do efektywnego biegania niezbędne jest odpowiednie, sportowe obuwie. Warto biegać po ścieżkach określonego rodzaju (np. dróżki leśne, albo powierzchnia utwardzona asfaltem), ponieważ buty do joggingu dzielą się na grupy, przeznaczone do konkretnego podłoża. W przypadku biegu po utwardzonej powierzchni, stawy kolanowe są narażone na większe obciążenie, dlatego w takich warunkach buty powinny zapewnić optymalną amortyzację. Z kolei biegając po polnych drogach, musimy mieć pewność, że podeszwa zagwarantuje nam pełen komfort i że nie będziemy odczuwać następowania na kamienie i inne nierówności terenu.

Ponadto, buty do biegania powinny być wodoszczelne – dzięki temu będziemy mogli biegać w każdych warunkach atmosferycznych. Zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego obuwie zostało wykonane, buty do joggingu muszą być oddychające, tzn. muszą umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz buta i ułatwiać odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Odpowiedni strój ułatwi bieganie

Strój do biegania to nie kaprys – odpowiednio skrojone spodnie i koszulka zapewnią większy komfort ruchu, co sprawi, że zmęczenie nie dopadnie nas zbyt szybko, unikniemy również bolesnych otarć skóry. Ubrania do biegania wykonane są ze specjalnych mikrowłókien, ułatwiających odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu, gdy biegniemy, nie czujemy, że ubrania są mokre od potu i nie narażamy się na przewianie wrażliwych okolic pleców. Jeśli preferujemy bieganie wieczorem, zwróćmy uwagę na to, by ubrania posiadały elementy odblaskowe – zwiększy to nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza, gdy biegamy poboczem ruchliwej drogi.

Ubranie treningowe powinno być oczywiście dostosowane do pory roku. Latem wystarczą krótkie spodenki i koszulka z krótkim rękawem, wiosną i jesienią sprawdzi się termoaktywna bluzka z długim rękawem i długie spodnie, w chłodniejsze dni oraz zimą trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w bluzę, a w deszczowe dni nie należy rozpoczynać treningu bez specjalnej kurtki do biegania.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *